Czym jest sitodruk


Ma bardzo długą historię - wywodzi się z tzw. malowania szablonowego, znanego już w czasach starożytnych.

Druk sitowy, sitodruk, serigrafia – technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. W metodzie sitodruku, kluczowym urządzeniem jest sito. Część oczek w sicie jest zasklepiona, natomiast wolne oczka tworzą matrycę. Podczas drukowania gęsta, mazista farba jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki za pomocą rakla. Przeciska się ona jednak tylko przez wolne oczka bezpośrednio na znakowany artykuł reklamowy. W ten sposób powstaje efektowny nadruk reklamowy. Sitodruk może być stosowany na wielu typach produktów z tkanin, bawełny, dzianiny a także tworzywach sztucznych czy drewnie. Dlatego za jego pomocą może być znakowana zarówno odzież, torby, parasole, czapki, jak i gadżety plastikowe, drewniane oraz skórzane.
Sitodruk - zalety i możliwości

W sitodruku posiadamy zarówno najnowocześniejsze automaty jak MHM i Anatol, Alraun ale również urządzenia manualne.

Dzięki temu wykorzystujemy uniwersalność techniki do znakowania nie tylko odzieży ale również do rozmaitych produktów reklamowych.

Jak wygląda produkt, który zostanie poddany technice znakowania sitodrukiem możesz zobaczyć nasze realizacje. 


  • Szerokie zastosowanie - sitodruk może być wykorzystywany do znakowania tkanin i dzianin, bawełny, a także tworzyw sztucznych oraz drewna. Wzory nanoszone tą metodą najczęściej wykonuje się na odzieży, torbach, parasolach, czapkach, ale też na plastikowych i drewnianych produktach.

  • Trwałość - dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałych farb drukarskich, nadruki są odporne m.in. na wilgoć, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne czy pranie.

  • Nasycenie barw - zastosowanie odpowiedniej ilości farby umożliwia uzyskanie bardzo wyrazistych i w pełni nasyconych kolorów.

  • Uniwersalność - sitodruk może być wykonywany zarówno na powierzchniach płaskich, jak i cylindrycznych.

  • Niska cena - technologia sitodruku jest atrakcyjna cenowo zarówno w przypadku niewielkich nakładów, jak i przy zlecaniach wielkonakładowych.


Uwagi


Przy zlecaniu wykonania znakowania sitodrukiem należy pamiętać:

  • Drukarnia MACMA zastrzega możliwość wykorzystania 1% towaru (lecz nie mniej niż 3 szt.) na wykonanie prób i pokrycie ewentualnych strat związanych ze znakowaniem sitodrukiem.
  • Zleceniodawca jest odpowiedzialny za kontrolę jakości towaru przed powierzeniem go do znakowania.
  • Zleceniodawca jest zobowiązany do zgłoszenia ewentualnych wad towaru, przed zleceniem usługi do realizacji.
  • Drukarnia MACMA nie prowadzi kontroli jakości towaru powierzonego oraz nie ma obowiązku zgłaszania wad Zleceniodawcy.
  • Zleceniodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów transportu.